Zalecane metody zabezpieczenia swojej strony na WordPress
Bezpieczeństwo witryny w WordPressie jest najwyższym priorytetem dla każdego właściciela witryny. W ostatnich latach ataki na strony internetowe stały się coraz bardziej wyrafinowane i powszechne. Dlatego konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, które zabezpieczą Twoją witrynę przed niepożądanymi intruzami. W tym artykule omówię 10 najlepszych metod bezpieczeństwa Twojej witryny WordPress, które pomogą Ci chronić ją przed zagrożeniami.
1. Regularne Aktualizacje
Regularne aktualizacje są absolutnie niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo Twojej witryny WordPress. Czemu? Ponieważ każda aktualizacja WordPressa, motywów i wtyczek zawiera poprawki błędów i luk w zabezpieczeniach wykrytych przez społeczność, programistów i badaczy bezpieczeństwa. Nieaktualne oprogramowanie jest podatne na znane luki w zabezpieczeniach, przez co Twoja witryna internetowa staje się łatwym celem dla potencjalnych atakujących.
Pamiętaj, że aktualizacji wymaga nie tylko sam WordPress, ale także wszystkie zainstalowane motywy i wtyczki. Dlatego kontroluj dostępność nowych wersji i regularnie wykonuj aktualizacje. Pamiętaj też o kopii zapasowej przed aktualizacjami – gdy coś pójdzie nie tak, będziesz mógł przywrócić witrynę do poprzedniego stanu.
2. Silne Hasła
Używanie silnych haseł to kolejna podstawowa metoda zabezpieczenia witryny WordPress. Hasła muszą być unikalne i trudne do odgadnięcia. Unikaj używania słów ze słownika, wyrażeń dostępnych w Internecie lub oczywistych kombinacji, takich jak „123456” lub „hasło”.
Powinieneś także rozważyć skorzystanie z menedżera haseł, który może pomóc w zarządzaniu złożonymi hasłami i tworzeniu ich. Dodatkowo ważna jest regularna zmiana haseł, zarówno do panelu administracyjnego WordPressa, jak i do kont FTP i baz danych.

3. Regularne Kopie Bezpieczeństwa
Regularne tworzenie kopii zapasowych witryny WordPress jest ważnym aspektem zabezpieczania danych witryny. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ incydenty, ataki lub błędy mogą prowadzić do utraty cennych informacji i zawartości witryny. Wykonując regularne kopie zapasowe, możesz mieć pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz mógł przywrócić swoją witrynę do poprzedniego stanu.
Istnieje wiele narzędzi i wtyczek do tworzenia kopii zapasowych, które ułatwiają ten proces. Pamiętaj, aby przechowywać kopie zapasowe poza serwerem strony, na przykład w chmurze lub na dysku lokalnym, aby uniknąć ryzyka utraty danych w przypadku awarii serwera.
4. Autoryzacja dwuskładnikowa
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to skuteczna metoda zabezpieczenia dostępu do panelu administracyjnego WordPress. Stanowi to dodatkowy krok podczas procesu logowania. Po wpisaniu prawidłowego hasła użytkownik musi podać dodatkowy kod wygenerowany np. na swoim urządzeniu mobilnym.
Rozwiązanie to znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa, ponieważ nawet jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojego hasła, nie będzie mógł się zalogować bez drugiego czynnika uwierzytelniającego. Istnieją wtyczki WordPress, które umożliwiają włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego w Twojej witrynie. Upewnij się, że wybrałeś silne hasło dla drugiego czynnika uwierzytelniającego, a także upewnij się, że masz dostęp do kodów odzyskiwania w przypadku utraty urządzenia. Autoryzacja dwuskładnikowa to świetny sposób na zabezpieczenie dostępu do panelu administracyjnego.
5. Ograniczenie Liczby Logowań
Ograniczanie liczby prób logowania to kolejna skuteczna metoda ochrony przed atakami typu brute-force, podczas których hakerzy próbują uzyskać dostęp do konta poprzez powtarzające się nieudane próby logowania. Standardowo – jak to w WP bywa na każdy problem jest rozwiązanie. Powstało wiele wtyczek, które ograniczają możliwość wprowadzania błędnego hasła jednocześnie blokując dany adres IP np. po 3 próbach zalogowania do panelu administratora.

6. Monitorowanie Działalności - Logi
Dzięki narzędziom monitorującym możesz dokładnie monitorować wszelkie podejrzane zachowania i szybko reagować na potencjalne zagrożenia.
W WordPress dostępnych jest wiele wtyczek, które umożliwiają monitorowanie aktywności na stronie. Narzędzia te rejestrują dane logowania użytkownika, zmiany treści, nieudane próby logowania i inne działania. Dzięki temu możesz wykryć niechciane działania i podejrzane próby dostępu.
Skonfiguruj system monitorowania tak, aby otrzymywać powiadomienia w przypadku wykrycia niepokojącej sytuacji. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować i zabezpieczyć swoją witrynę przed możliwymi atakami. Monitorowanie aktywności jest ważnym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo Twojej witryny WordPress.
7. Usuwanie Niepotrzebnych Wtyczek i Motywów
Nieużywane wtyczki i motywy mogą stanowić potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa Twojej witryny WordPress. Dlaczego? Ponieważ wtyczki i motywy, które nie są aktualizowane, mogą zawierać ukryte luki w zabezpieczeniach i dlatego są podatne na ataki.
Ważne jest regularne przeglądanie i usuwanie wszystkich niepotrzebnych wtyczek i motywów. Wyczyść WordPressa z elementów, które nie są aktywnie używane. Jeśli nie masz pewności, czy dana wtyczka lub motyw jest nadal potrzebny – sprawdź to w środowisku testowym.
8. Bezpieczne Połączenia (HTTPS)
Instalacja certyfikatu SSL i wymuszenie protokołu HTTPS to ważna metoda zabezpieczania danych przesyłanych za pośrednictwem witryny WordPress. Bezpieczne połączenie jest ważne, zwłaszcza podczas przesyłania poufnych informacji, takich jak dane logowania lub dane osobowe użytkownika.
Certyfikaty SSL pomagają szyfrować dane pomiędzy przeglądarką użytkownika a serwerem, znacznie utrudniając potencjalnym atakującym przechwycenie tych danych. Ponadto wiele przeglądarek internetowych oznacza obecnie witryny internetowe jako „bezpieczne” lub „niezabezpieczone”, co może mieć wpływ na to, jak użytkownicy postrzegają Twoją witrynę.
Aby włączyć protokół HTTPS w swojej witrynie, musisz kupić i zainstalować certyfikat SSL, a następnie skonfigurować WordPress do korzystania z protokołu HTTPS. Dostawcy usług hostingowych zapewniają obsługę certyfikatów SSL i pomagają w ich instalacji.

9. Zmiana strony logowania do panelu WP
Kolejną metodą zwiększającą bezpieczeństwo naszej witryny na WP jest zmiana adresu strony logowania do Panelu Administratora strony. Standardowy adres – znany prawie każdemu ułatwia hakerom dostęp do formularza logowania. A nie stosując powyższych metod – np mając proste, słownikowe hasło + brak limitu prób logowań powoduje, że włamanie się na taką stronę staje się dziecinnie proste.
Jak to w WP bywa – z pomocą przychodzą nam wtyczki, które przy pomocy kilku kliknięć odpowiednio zmienią nasz adres logowania.
10. Regularne Audyty Bezpieczeństwa
Audyty bezpieczeństwa to proces przeglądu i oceny ogólnego stanu bezpieczeństwa Twojej witryny, w celu zidentyfikowania potencjalnych słabości i zagrożeń. Zaawansowany audyt możemy zlecić firmie zewnętrznej, która sprawdzi podatność naszej strony na bardziej zaawansowane metody ataków. Jest to metoda płatna, ale dająca nam pełny obraz aktualnego stanu bezpieczeństwa naszej strony.
Podstawowy audyt możemy wykonać sami – wystarczy regularnie stosować się do powyższych punków – m.in. aktualizacje, kopie bezpieczeństwa, zmiana haseł – wszystko to znacząco wpływa na bezpieczeństwo naszej witryny.
Podsumowanie
Zabezpieczenie witryny WordPress jest ważnym elementem odniesienia sukcesu w świecie online. Użyj tych 10 skutecznych metod, aby chronić swoją witrynę przed atakami, utratą danych i przede wszystkim dobrego imienia marki. Pamiętaj, że dbanie o bezpieczeństwo to proces ciągły, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami i środkami bezpieczeństwa. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, znacząco zminimalizujesz ryzyko utraty swojej strony.
Oczywiście rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo jest dużo więcej – wybrałem tutaj te najłatwiejsze dla początkujących użytkowników WP. Nie wszystkie powyższe metody musimy wprowadzać poprzez wtyczki. Bardziej zaawansowani administratorzy będą wstanie napisać własny kod, który wykona taką samą czynność szybciej i często lepiej, ale to już zadanie z gwiazdką 😉