Blog

ACF | Advanced Custom Fields – Przydatne wtyczki WordPress 2024 #1

Rozszerz możliwości swojej strony dzięki ACF | Advanced Custom Fields

Słowem wstępu...

Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest ACF i dlaczego wielu deweloperów uważa go za niezbędny dodatek do WordPress? Dobrze trafiłeś. W artykule wyjaśnię Ci jakie funkcje oferuje Advanced Custom Fields i dlaczego warto z niego korzystać.

Czym jest ACF: Advanced Custom Fields?

ACF, czyli Advanced Custom Fields, to plugin do WordPressa, który pozwala na dodawanie niestandardowych pól danych do postów/stron, a nawet tworzenie nowych typów podstron. Dzięki temu możemy łatwo dopasować zarządzanie treścią do specyficznych potrzeb naszej strony czy też sklepu internetowego.

Kluczowe funkcje ACF

ACF oferuje szeroki zakres możliwości, ale jego najważniejsze funkcje to:

 • Pola niestandardowe: Możliwość tworzenia dodatkowych pól do naszych postów czy też stron – takich jak tekst, pola wyboru (select), obrazy, pliki, daty, adres URL i wiele innych,
 • Niestandardowe typy podstron: Nie musimy już ograniczać się tylko do Wpisów i Stron – by ułatwić zarządzanie stroną możemy utworzyć nowy typ podstron,
 • Integracja z builderami: ACF jest w pełni zintegrowany z najpopularniejszymi builderami WP (Gutenberg / Elementor  / Bricks)

ACF - Przykładowe zastosowania

Potencjał wtyczki jest ogromny – poniżej przedstawiam raptem kilka najczęstszych zastosować:

 • Strony internetowe – np. chcąc pokazać swoją ofertę możemy dodać nowy typ podstron „Produkty” i tam tworzyć nowe strony. Ułatwia to działanie na stronie szczególnie gdy zarządza nią wiele osób,
 • Sklepy Internetowe – dodatkowe informacje o dostawie czy unikalne cechy produktów

Jak zacząć pracę z ACF?

Zainstalowanie ACF jest proste i wygląda dokładnie tak jak w przypadku każdej innej wtyczki:

 1. Logujemy się do panelu administratora strony,
 2. Przechodzimy do sekcji Wtyczki – > Dodaj Nową,
 3. Wpisujemy nazwę rozszerzenia: „Advanced Custom Fields”
 4. Pobieramy plugin z WordPress Plugin Directory.
 5. Aktywujemy go w panelu WordPressa.
 6. Od tego momentu otwieramy nowe możliwości dla naszej strony/sklepu w sieci!
Advanced Custom Fields - widok w wyszukiwarce

Ponad 2 mln pobrań wtyczki i bardzo wysoka ocena potwierdzają jakość rozszerzenia.

ACF:PRO

Poza darmową wersją ACF producent oferuje również wersję płatną, która znacząco zwiększa funkcjonalność wtyczki. Poza rozszerzeniem taksonomii / typów podstron np. o możliwość dodania bardziej zaawansowanych pól dodaje funkcje głęboko ingerujące w działanie motywu i całego WordPressa. Szczegóły na stronie producenta

.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz, jakie możliwości otwiera przed Tobą ACF. Jeśli myślisz o wzbogaceniu swojej strony o niestandardowe funkcje bez potrzeby pisania skomplikowanego kodu, ACF może być idealnym rozwiązaniem.

Jak zainstalować ACF w WordPressie?

ACF instaluje się jak każdy inny plugin – wystarczy pobrać go z repozytorium WordPress i aktywować w panelu zarządzania.

Pola niestandardowe pozwalają na dodanie informacji, które nie są domyślnie dostępne w WordPressie, np. dodatkowe teksty czy wybory.

Tak, ACF doskonale współpracuje z wieloma innymi pluginami, rozszerzając ich funkcjonalność.

ACF jest bardzo elastyczny, ale jego pełne wykorzystanie wymaga pewnych umiejętności technicznych, zwłaszcza przy bardziej zaawansowanych projektach.

Tak, podstawowa funkcjonalność ACF jest dostępna i przyjazna dla początkujących, choć pełne wykorzystanie jego potencjału może wymagać większej wiedzy – na szczęście producent udostępnił dość szczegółową dokumentację dot. wtyczki (w języku angielskim).

Zwiększ swoją widoczność w internecie z PexStudio

Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa, sklep lub system rezerwacji był szybki, niezawodny i przyjazny dla użytkownika, skontaktuj się z PexStudio. Od wielu lat specjalizuje się w profesjonalnym przygotowaniu stron internetowych, które są zoptymalizowane pod kątem szybkości działania i SEO. Nie pozwól, aby wolna strona spowalniała Twój biznes. Skontaktuj się ze mną już dziś!

Udostępnij wpis:

Zobacz też

Scroll to Top